Šv. Kalėdų simbolį – gyvą prakartėlę 1223 m. sugalvojo šv. Pranciškus Asyžietis. Ruošdamasis švęst Kalėdas Grečio miestelyje (Italija), jis paprašė, kad šalia Grečio užtiktoje oloje būtų atkartota Jėzaus gimimo scena – padėta šieno, pastatytos ėdžios, atvesti jautis ir asilas – ir ten būtų aukojamos šv. Mišios. Ši nauja prakartėlių tradicija neilgai trukus išplito po Italiją, o per šimtmečius – po visą pasaulį. Ilgainiui prakartėlės persikėlė iš bažnytinės erdvės ir į žmonių namus.

Artėjant šv. Kalėdoms mažesnieji broliai jau šeštą kartą skelbia pranciškonišką prakartėlių konkursą. Šeimos, vaikai, mokinių klasės, įvairios bendruomenės ir darbuotojų kolektyvai kviečiami kurti prakartėles ir iki gruodžio 15 d. užregistruoti jas į konkursą.

1. Rekomenduojama, kad prakartėlę kurtų ir konstruotų visa šeima. Taip pat laba kviečiame konkurse dalyvauti mokyklas, dienos centrus, senelių globos namus, darbuotojų kolektyvus ir įvairias bendruomenes.

2. Prakartėlė turi būti trimatė, t. y. turėti ilgį, plotį ir aukštį, tačiau pagrindo matmenys neturi viršyti A3 formato (30×42 cm). Eksponuojamos bus visos atneštos prakartėlės, tačiau į finalinį etapą galės patekti tik tos, kurios atitinka nustatytą formatą.

3. Prakartėlę galima gaminti iš bet kokių žmonėms ir aplinkai nepavojingų bei greitai negendančių medžiagų, pavyzdžiui, molio, popieriaus, šiaudų, audinių, medienos, plastilino, modelino, plastiko ir t.t.

4. Prakartėlė turi būti stabili ir pakankamai patvari, kad esant poreikiui ją būtų galima transportuoti. Prakartėlės pagrindas turi būti kietas (geriausia iš kartono, plonos faneros).

5. Prakartėlėje esamų personažų skaičius nėra ribojamas, tačiau figūrėlės ir aplinka turi atspindėti šv. Kalėdų istoriją. Privalomieji prakartėlės elementai: kūdikėlis Jėzus, Motina Marija ir globėjas šv. Juozapas. Papildomi elementai: tvartelis (grota), žvaigždė, piemenėliai, jautis, asilas, avys, šv. Pranciškus, prakartėlę kuriančių asmenų figūrėlės, šviesos instaliacija, muzika, kvapai.

6. Visi prakartėlės elementai (išskyrus elektros instaliaciją) turi būti savos gamybos.

7 Prakartėlę reikia užregistruoti iki š.m. gruodžio 15 d. (imtinai). Prakartėlė registruojama užpildant anketą www.prakartele.lt ir joje prikabinant dvi kokybiškas horizontalias prakartėlės nuotraukas iš skirtingų rakursų (kurių raiška būtų ne mažesnė kaip 1024 × 768 pikselių) ir nurodant prašomą informaciją: atsakingojo asmens vardą, pavardę, miestą, kontaktinius duomenis ir kokiai kategorijai priskiriama prakartėlė. Internetu užregistruotą prakartėlę reikia atnešti į artimiausią konkurse dalyvaujančią parapiją ar bendruomenę:

Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio parapiją (Maironio g. 10).

Koordinatorius – Valdas Titas Ancevičius (+370 650 74189).

Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. M. Marijai parapiją (Vilniaus g. 2).

Koordinatorė – Vilma Tamašauskienė (+370 688 29558).

Kauno Šv. Jurgio bažnyčią (Papilio g. 7).

Koordinatorė – Gerarda Dručkuvienė (+370 600 35542).

Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčią (Savanorių g. 4).

Koordinatorius – Regina Puklevičienė (+370 689 80094).

Kryžių kalno vienuolyną (Jurgaičių k., Meškuičių sen.).

Koordinatorius – br. Carlo Bertagnin OFM (+370 415 27733).

Marijampolės Šv. Arkangelo Mykolo baziliką (Bažnyčios g. 3).

Koordinatorė ­­­­– Nijolė Puodžiūnienė (+370 676 34804).

Toronto Prisikėlimo parapiją (1, Resurrection Rd., Toronto, ON).

Koordinatorius – br. Aurelijus Kazimieras Kasparavičius OFM (+1 (647) 471 3122).

Nuo gruodžio 16 d. iki šv. Kalėdų prakartėlės bus eksponuojamos konkurse dalyvaujančiose parapijose ir bendruomenėse, o parodų lankytojai galės išrinks tris gražiausius darbus, keliaujančius į finalą Vilniuje.

Gruodžio 29 d. Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje bus atidaryta gražiausiųjų konkursinių prakartėlių paroda, kuri veiks iki apdovanojimų ceremonijos, vyksiančios sausio 9 d., minint Trijų Karalių iškilmę. Laimėtojus išrinks parodos lankytojai ir speciali konkurso komisija. Laimėtojų lauks prizai, o pagrindinis prizas – staigmena 🙂

Daugiau informacijos puslapyje www.prakartele.lt